Часта задаваемыя пытанні

Пытанне: Ці можна прайсці тэсціраванне на вызначэнне імунітэту да COVID-19 у паліклініцы?

Адказ: Сералагічная дыягностыка на антыцелы IgM і IgG да SARS-CoV-2 (экспрэс-тэставанне) праводзіцца ў паліклініцы па прызначэнні лечачага ўрача пры наяўнасці клінічных паказанняў з мэтай дыягностыкі інфекцыі COVID-19, згодна з загадам Міністэрства аховы здароўя Рэспублікі Беларусь ад 11.1120. 1195 «Аб змене загадаў Міністэрства аховы здароўя Рэспублікі Беларусь ад 5 чэрвеня 2020 г. № 615 і ад 15 красавіка 2020 г. № 433».

У паліклініцы Вы можаце прайсці экспрэс-тэставанне з якасным вызначэннем наяўнасці антыцелаў IgM і IgG да SARS-CoV-2 па Вашым жаданні на платнай аснове, папярэдне ўдакладніўшы кошт даследавання і даступныя даты для даследавання па тэлефоне касы платных паслуг +375 17 356 79 56.

Дадаткова паведамляем, што на базе паліклінікі праводзіцца ўзяцце біялагічнага матэрыялу ў рамках праекта па вывучэнні імунітэту супраць COVID-19, які праводзіцца Міністэрствам аховы здароўя Рэспублікі Беларусь з сумесна з Расспажыўнаглядам Расійскай Федэрацыі з 14 па 19 мая 2021 года. Запіс на тэсціраванне ажыццяўляцца толькі ў электронным выглядзе па спасылцы https://pasteurclinic-anketa.ru/all_antitela.php?reg_id=101

Запіс на тэсціраванне ва ўстанове аховы здароўя не праводзіцца.

згарнуць

Пытанне: Ці можа іншагародні грамадзянін атрымаць медыцынскую дапамогу (прайсці абследаванне) у паліклініцы?

Адказ: Грамадзяне Рэспублікі Беларусь маюць права на атрыманне медыцынскай дапамогі ў дзяржаўных установах аховы здароўя па-за іх месцам жыхарства (месца знаходжання). Парадак аказання медыцынскай дапамогі грамадзянам Рэспублікі Беларусь па-за іх месцам жыхарства (месца знаходжання) вызначаецца Міністэрствам аховы здароўя Рэспублікі Беларусь.

Пунктам 3 пастановы Міністэрства аховы здароўя Рэспублікі Беларусь ад 22.12.2008 № 229 «Аб зацвярджэнні Інструкцыі аб парадку аказання медыцынскай дапамогі грамадзянам Рэспублікі Беларусь па-за іх месцам жыхарства (месца знаходжання) і прызнанні страціўшай сілу пастановы Міністэрства аховы здароўя ад 10.06.2002 № 29 ) устаноўлена, што дзяржаўныя ўстановы аховы здароўя забяспечваюць аказанне грамадзянам Рэспублікі Беларусь па-за іх месцам жыхарства (месца знаходжання) медыцынскай дапамогі ў амбулаторных і стацыянарных умовах у адпаведнасці са сваімі лячэбна-дыягнастычнымі магчымасцямі.

Пунктам 6 Інструкцыі вызначана, што рашэнне аб часовым замацаванні за дзяржаўнай установай аховы здароўя грамадзяніна Рэспублікі Беларусь па-за яго месцам жыхарства (месца знаходжання) для атрымання медыцынскай дапамогі ў амбулаторных умовах прымаецца кіраўніком (яго намеснікам) дадзенай установы на працягу аднаго дня з дня звароту грамадзяніна Рэспублікі Беларусь і афармляецца ў форме адпаведнай рэзалюцыі на заяве аб часовым замацаванні.

Паводле вышэйпададзенага, асобы, якія фактычна пражываюць у раёне абслугоўвання ўстановы аховы здароўя, могуць аформіць заяву на часовае замацаванне для атрымання медыцынскай дапамогі ва ўстанове аховы здароўя звярнуўшыся на асабісты прыём адміністрацыі паліклінікі па графіку.

Пры адсутнасці замацавання на медыцынскае абслугоўванне іншагародні грамадзянін мае магчымасць выканаць абследаванне ва ўстанове аховы здароўя на платнай аснове, папярэдне звярнуўшыся ў касу (кабінет 134), тэлефон +375 17 356 79 56. (спосабы аплаты)

згарнуць

Пытанне: Ці магчыма вакцынавацца замежным грамадзянам ад інфекцыі COVID-19 ва ўстанове аховы здароўя "39-я гарадская клінічная паліклініка", у тым ліку на платнай аснове?

Адказ: Замежныя грамадзяне, якія маюць роўныя правы з грамадзянамі Рэспублікі Беларусь на атрыманне медыцынскай дапамогі, у тым ліку бясплатнае лячэнне, у дзяржаўных установах аховы здароўя Рэспублікі Беларусь могуць быць вакцынаваны ад інфекцыі COVID-19.

Вакцынацыя ад інфекцыі COVID-19 на платнай аснове ва ўстанове аховы здароўя "39-я гарадская клінічная паліклініка" цяпер не праводзіцца.

згарнуць

Пытанне: Што рабіць пры адсутнасці талона?

Адказ: Пры адсутнасці талонаў у рэгістратуры ў дзень звароту да ўрача-спецыяліста Вы можаце запісацца на прыём папярэдне.

Папярэдні запіс ажыццяўляецца штодня на працягу ўсяго працоўнага дня ў даведачнай, на сайце паліклінікі (39gkp.by) або па тэлефонах:
+375 17 358 99 75, А1 +375 29 603 63 96, МТС +375 33 911 90 96.

Вы можаце таксама звярнуцца ў кабінет да памочніка ўрача па амбулаторна-паліклінічнай дапамозе (№344), у кабінет даўрачэбнага прыёму (№ 317), дзе Вам будзе аказана медыцынская дапамога і пры неабходнасці забяспечаны ўрачэбны прыём.

Калі Вы маеце патрэбу ў неадкладнай дапамозе ўрача-спецыяліста, а талонаў на дзень звароту няма, просьба звярнуцца ў даведачную і медыцынскі рэгістратар накіраваць Вас да ўрачаагульнай практыкі, які акажа неадкладную дапамогу і ў выпадку неабходнасці пракансультуе Вас у ўрача-спецыяліста.

згарнуць

Пытанне: Як прайсці фізічнай асобе судова-медыцынскую экспертызу па вызначэнні характару і ступені цяжкасці цялесных пашкоджанняў ("зняць пабоі")?

Адказ: Для таго, каб устанавіць характар і ступень цяжкасці наяўных цялесных пашкоджанняў неабходна звярнуцца ў органы крымінальнага пераследу, напісаць заяву, атрымаць пастанову аб прызначэнні экспертызы і з дакументам, які сведчыць асобу (пашпарт, від на жыхарства, карта бежанца), звярнуцца да судова- медыцынскаму эксперту ў тэрытарыяльнае падраздзяленне Дзяржаўнага камітэта судовых экспертыз, адрас якога, пакажуць супрацоўнікі, якія выдалі пастанову.

згарнуць

Пытанне: Як можна атрымаць вынік судова-медыцынскай экспертызы?

Адказ: У адпаведнасці з пунктам 23 Інструкцыі аб парадку правядзення судова-медыцынскай экспертызы па вызначэнні ступені цяжкасці цялесных пашкоджанняў, зацверджанай пастановай Дзяржаўнага камітэта судовых экспертыз Рэспублікі Беларусь ад 24.05.2016 №16, у экспертнай установе выдача копій заключэння эксперта (паведамленні аб немагчымасці дачы заключэння ) ажыццяўляецца пры наяўнасці пісьмовага дазволу органа (асобы), які прызначыў экспертызу, або органа (асобы), у якога ва ўстаноўленым заканадаўствам парадку знаходзіцца матэрыял або справа, якія змяшчаюць заключэнне эксперта, за выключэннем выдачы копіі заключэнняў эксперта (паведамленні аб немагчымасці дачы заключэння) па запытах упаўнаважаных дзяржаўных органаў. У сувязі з гэтым з мэтай атрымання ў органе Дзяржаўнага камітэта копіі заключэння судова-медыцынскай экспертызы пасля яе заканчэння трэба звярнуцца ў орган (да твару), які прызначыў экспертызу, па атрыманне такога дазволу. Разам з тым, заключэнне эксперта пасля завяршэння экспертызы вяртаецца ў адрас асобы (органа), якая яе прызначыла. Аналагічнай выявай у названай асобы (органа) можна азнаёміцца ​​з матэрыялам (справай), утрымоўвальным названую экспертызу, а таксама звярнуцца за атрыманнем яе копіі.

згарнуць

Пытанне: Калі можна ўстанавіць характар і ступень цяжкасці цялесных пашкоджанняў без заявы ў органы крымінальнага пераследу?

Адказ: Устанавіць характар ​​і ступень цяжкасці цялесных пашкоджанняў магчыма без прыцягнення органаў крымінальнага пераследу ў выпадках, калі для пацярпелага няма пагрозы жыццю. У гэтым выпадку фізічная асоба можа звярнуцца ў тэрытарыяльнае падраздзяленне Дзяржаўнага камітэта судовых экспертыз, з дакументам, які сведчыць асобу (пашпарт, від на жыхарства, карта бежанца), напісаць заяву па ўстаноўленым узоры, аплаціць вытворчасць экспертнага даследавання, пасля правядзення якога атрымаць заключэнне на рукі.

згарнуць

Пытанне: Куды звярнуцца, калі паліклініка не працуе?

Адказ: Аказанне экстранай дапамогі ў непрацоўныя гадзіны паліклінікі

АТАРЫНАЛАРЫНГОЛОЛАГ

УАЗ "4-я гарадская клінічная бальніца", вул. Р. Люксембург, 110
тэл. для даведак  +375 17 208-95-84

АФТАЛЬМАЛОГ

УАЗ "10-я гарадская клінічная бальніца", вул. Убарэвіча, 73
тэл. для даведак  +375 17 240-17-84

ХІРУРГ

УАЗ "Гарадская клінічная бальніца хуткай медыцынскай, вул. Кіжаватава, 58
тэл. для даведак  +375 17 212-74-21

ТРАЎМАТОЛАГ-
АРТАПЕД

УАЗ "РНПЦ траўматалогіі і артапедыі", вул. Кіжаватава, 60/1
тэл. для даведак  +375 17 212-94-81

НЕЎРАЛОГ

УАЗ "Гарадская клінічная бальніца хуткай медыцынскай дапамогі", вул. Кіжаватава, 58
тэл. для даведак  +375 17 287-89-39

СТАМАТОЛАГ

УАЗ «3-я стаматалагічная паліклініка», вул. Кісялёва, 5
тэл. для даведак  +375 17 290-64-97

ЭКСТРАННАЯ ПСІХАЛАГІЧНАЯ ДАПАМОГА

Кругласутачная служба "Тэлефон даверу"
тэл. для даведак +375 17 202-04-01, +375 17 290-44-44+375 17 290-43-70

згарнуць

Пытанне: Як патрапіць на кансультацыю да ўрача-ўролага?

Адказ: На базе нашай паліклініцы функцыянуе раённы уралагічны цэнтр №2 Маскоўскага раёна, які абслугоўвае пацыентаў 15-й і 39-й паліклінік. Прыём пацыентаў 15-й паліклінікі ажыццяўляецца па талонах, (у стале даведак 15-й паліклінікі) і па накіраванні лечачага ўрача. Талоны для пацыентаў 39-й паліклінікі выдаюцца ў даведачнай 39-й паліклінікі.

згарнуць

Пытанне: Як патрапіць на кансультацыю да ўрача-кардыёлага?

Адказ: Звяртайцеся да ўрача агульнай практыкі або да ўрача-тэрапеўта ўчастковага і пасля абследавання Вам выдадуць талон і накіруюць у раённы кардыялагічны цэнтр, які знаходзіцца ва ўстанове аховы здароўя «32-я гарадская клінічная паліклініка» (вул. Голубева 25; тэл. стала даведак +375 17 277-19-53, +375 33 905-24-40, +375 29 695-24-40). 

згарнуць

Пытанне: Як атрымаць кансультацыю ўрача-анколага?

Адказ: Прыём раённага анколага з установы аховы здароўя "Мінскі гарадскі клінічны анкалагічны дыспансер" ажыццяўляецца ва ўстанове аховы здароўя "25-й цэнтральная раённая паліклініка" па талоне, выдадзенаму ў даведачнай 39-й паліклінікі і накіраванні ўрача 39-й паліклінікі. Заказаць талон таксама можна па тэлефоне +375 17 358 99 75, А1 +375 29 603 63 96, МТС +375 33 911 90 96.

згарнуць

Пытанне: Дзе шукаць вынікі здадзеных аналізаў і пройдзеных даследаванняў?

Адказ: Вынікі абследаванняў, прызначаныя урачамі-спецыялістамі, паступаюць на той тэрытарыяльны ўчастак, да якога Вы ставіцеся па месцы пражывання (прымацаванні) і ў электронную медыцынскую карту амбулаторнага хворага. Таму пры наступным наведванні любога спецыяліста паліклінікі Вы можаце даведацца пра гэтыя вынікі. Таксама вынікі можна даведацца праз электронны сэрвіс "Асабісты кабінет".

згарнуць

Пытанне: Ці можна выпісаць рэцэпты на льготнай аснове, не наведваючы тэрапеўта / урача агульнай практыкі або профільнага спецыяліста?

Адказ: У паліклініцы арганізавана выпіска лекавых прэпаратаў на льготнай аснове памочнікам урача па амбулаторна-паліклінічнай (далей - АПП) рабоце. Яна ажыццяўляецца ў тым выпадку, калі маюцца папярэднія прызначэнні лекара-тэрапеўта / урача агульнай практыкі або любога іншага профільнага спецыяліста з адлюстраваннем тэрмінаў гэтага лячэння. Для выпісу рэцэпту для працягу лячэння неабходна звярнуцца да памагатага ўрача аддзялення агульнай медычнай практыкі "свайго" (участкі N 1, N 2) аддзялення ў адпаведнасці з адрасам пражывання па графіку працы.

згарнуць

Пытанне: Як атрымаць кансультацыю лекара-эндакрынолага?

Адказ: Для таго, каб патрапіць на кансультацыю да лекара-эндакрынолага неабходна звярнуцца на прыём да ўчастковага ўрача-тэрапеўта альбо ўрача агульнай практыкі для абследавання і пры наяўнасці паказанняў Вас накіруюць на кансультацыю да ўрача-эндакрынолага паліклінікі або ў УАЗ «Гарадскі эндакрыналагічны дыспансер».

згарнуць